Beskydská sedmička: extrémní závod

Beskydská sedmička je závod, ve kterém změří síly sportovní extrémní sportovci i sportovní nadšenci. Po roce se opět můžeme těšit na obrovskou porci kilometrů, náročného terénu a nekonečného stoupání. Beskydská sedmička je označována za horský ultramaraton a horský dálkový pochod v Beskydech. Letos se koná ve dnech 2. - 4. září 2016.

Beskydská sedmička a adidas Continental
Beskydská sedmička a adidas Continental

Sedm vrcholů Beskyd

Závod není žádnou novinkou, tentok rok se koná jíž 7. ročník, který má samozřejmě punc mistrovství České Republiky v horském maratonu. Trasa vede přes hlavní vrcholy Beskyd. Závodníci se musí nejprve akreditovat do závodu ve Frenštátu pod Radhoštěm. Odtud pak budou hromadně převezeni vlakovými soupravami do Třince, ze kterého vystartují z náměstí Svobody směrem na Velký Javorový. Beskydská sedmička začíná ve 22 hodin, proto jsou závodníci vybaveni čelovkami a baterkami. 

Noční část B7
Noční část B7

Závodníci musí zdolat nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd. 

  1. Velký Javorový 1031 m
  2. Ropice 1082 m
  3. Travnatý 1203 m
  4. Lysá Hora 1324 m
  5. Smrk 1276
  6. Čertův mlýn 1205 m
  7. Radhošť 1129 m

 

Vrcholy Moravskoslezských Beskyd
Vrcholy Moravskoslezských Beskyd

Kategorie a pravidla závodu

B7 se těší stále větší popularitě. Poslední roky je závod několik týdnů před startem plně obsazený. Dlouholetým a hlavním partnerem závodu je společnost adidas. Startuje se ve dvou kategoriích, respektive na dvou podobných trasách. 

  • Trasa SPORT - jedná se o delší trasu, která má dvě kategorie, SHORT a LONG. Trasa Long měří 95 km s převýšením 5 430 m. Trasa Short je pouze o 4 km kratší s převýšením 4 997 m.
  • Trasa HOBBY - kategorie LONG měří 86, 4 km s převýšením 5 182 m, kategorie SHORT má 82, 4 km s převýšením 4 749 m. 

Kategorie LONG  je vyhlášena jako Otevřené mistrovství ČR v horském maratonu dvojic a je povinná pro sportovce, kteří jsou registrovaní ve sportovních klubech a svazech. Kategorie SHORT je určena pro širokou hobby sportovní i laickou veřejnost. 

Do závodu se mohou přihlásit dvoučlenné nebo tříčlenné týmy závodníků, přičemž všem musí být více než 18 let. Závodníci si zvolí buď standardní registraci nebo registraci v rámci podpory neziskových organizací. Tento rok můžete podpořit Šafrán dětem, Centrum Bazalka, Pečovatelství Dotek či neziskovou organizaci Kaňka. 

V průběhu závodu jsou pro závodníky samozřejmě připraveny občerstvovací stanice s různými dobrotami, které vám dodají potřebnou energii. 

Především s úsměvem
Především s úsměvem

Jak se vybavit? 

Máme pro vás několik typů, které vám pomohou doladit poslední detaily. Co obléct, obout a co si vzít s sebou do batohu?

Nejdůležitějším prvkem vaší výbavy jsou jednoznačně boty. Na tento závod byste si měli vybrat variantu trailové obuvi. Potřebujete lehkou obuv s perfektním tlumením a velmi odolnou podrážkou. Chybu neuděláte s klasikou adidas Terrex Agravic Gtx v dámském i pánském provedení. Boty jsou vybavené GORE-TEX membránou, která nepropustí žádnou vodu a skvěle odvádí pot. 

Oblečení patří mezi velice individuální záležitost. Avšak musíte počítat se všemi variantami počasí. Oblečení by mělo být hlavně pohodlné a plně funkční. Neodmyslitelnou součástí vaší výbavy budou trekové hole, které využijete při prudkém stoupání a odlehčí vám při sestupu. Nesmíte zapomenout ani na dobře zvolený batoh. Ten by měl mít konstrukci ve tvaru vesty, která těsně obepíná hrudník a i při zaplnění se nehne. Vhodnou výbavou jsou také hodinky, které mají zabudovanou GPS, měří počet nastoupaných metrů a dostatečně dlouho vydrží. 

Povinnou výbavu tvoří čelovky, které musíte mít podle pravidel 2 na osobu. Neboť závod začíná ve večerních hodinách, rozhodně se budou hodit. Další povinnou i doporučenou výbavu si můžete přečíst na oficiálních internetových stránkách B7. 

Minulé ročníky

Nejlepší sportovci zvládnou Beskydskou sedmičku zaběhnout pod 12 hodin. Loňský rok přinesl nový rekord trasy, kdy Zbyněk Cypra a Tomáš Svoboda zdolali B7 za pouhých 11 hodin a 29 minut. 

 

ROK TRASA SPORT TRASA HOBBY VÍTĚZ
2015 95 km 86 km Zbyněk Cypra a Tomáš Svoboda (adidas BOOST team) - 11 hodin 29 minut
2014 94 km 89 km Stanislav Najvert a Petr Žákovský - 12 hodin 8 minut
2013 94 km 89 km Jaroslav Belatka a Pavel Štryncl - 11 hodin 49 minut
2012 92 km 87 km Tomáš Petreček a Pavel Štryncl - 13 hodin 5 minut
2011 87 km 83 km Jan Kotyk a Zbyněk Cypra - 12 hodin 21 minut
2010 87 km 83 km Petr Mil a René Trebuna 11 hodin 35 minut

 

Nenechte si ujít již sedmý ročník tohoto náročného závodu. Přijďte podpořit své známé nebo se odhodlejte a překonejte sami sebe. Na zdolání závodu máte limit 30 hodin. 

B7
B7
Zobrazeno: 8102

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit