Zachovejte běžeckou obuv stále jako novou

Běžecká obuv si vyžaduje minimálně stejnou péči jako kterékoli boty na běžné nošení. Starejte se o své běžecké botky, aby vypadaly stále jako nové. Boty si vyžadují péči jak před vyběhnutím, tak bezprostředně po něm. Jistě chcete, aby vám obuv posloužila co nejdéle. Jejímu zničení se dá samozřejmě také z větší části předcházet. 

 

Obuv do terénu
Obuv do terénu

Nejdůležitějším a zároveň prvním krokem, který můžete ovlivnit je používáni běžecké obuvi na povrchy, na které jsou určené. Rozhodně není doporučováno nosit je při běžném používání. Běžecké boty jsou určené na běh, nikoliv do města nebo na nákup a dokonce ani na jiné sporty. Každá bota je vyrobená pro svůj přesný účel. V botách na plavání také nikdo nechodí na nákup. Tento první krok je třeba respektovat.

Před vyběhnutím

Dbejte na správné nazouvání obuvi. Nesnažte vší silou se do bot dostat, ale pěkně si tkaničky rozšněrujte a botu povolte. Pomocí lžíce se pak snadno dostanete dovnitř. Při šněrování utahujte tkaničky postupně. Když správným způsobem provlečete tkaničky do posledních dírek, noha se vám zpevní a pata vám nebude klouzat. 

správné šněrování tkaniček
správné šněrování tkaniček

 

Jednoduchý postup při zavazování tkaniček

  • Narovnání jazyka: jazyk by neměl být nikde zvlněný, aby vás netlačil na nártu.
  • Překřížení tkaniček: tkaničky se kříží klasicky. Pomalu je utahujte odspoda nahoru tak, aby bota jemně přiléhala k nártu.
  • Poslední dírka: slouží především k tomu, aby vám noha v botě neklouzala a vytvořila pevnou vazbu při pohybu. 
  • Provlečte tkaničku venkem vždy bližší dírkou a tou vedlejší zase dovnitř. Tím se vytvoří smyčka, do které provlečeme tkaničku z protější stran. Poté lze tkaničky pohybem dopředu a do boku utáhnout. 
  • Uvázání na mašličku: tkaničky pak jednoduše zavažte na mašličku

 

uvazování na mašličku
uvazování na mašličku

Po návratu domů

Po každém návratu z běhu, ať už z kratší nebo delší vzdálenosti, botu pořádně vysušte. Pokud máte i dvoje běžecké boty, ideální je střídat je obden. Pak máte jistotu, že se bota vysušila do sucha a nevytvořily se bakterie. Jestliže vás při běhu zastihne déšť a boty se vám promočily, vysušujte je pozvolna. Stačí dovnitř vložit novinový papír, který nasaje vlhkost. Prudké sušení na radiátoru či fénem vede k poškození textilie i lepených spojů. Ani vlhké boty se nedoporučuje nazouvat. 

Čištění obuvi

U běžeckých bot záleží velmi na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Prakticky platí pro všechny povrchy jednoduché pravidlo - nikdy nedávat boty do pračky. Nejjemnějším způsobem je čištění pomocí kartáčku, případně vlhkým hadrem. Pokud potřebujete boty očistit od odolnější špíny, perte botky ručně ve vlažné vodě s mýdlem. Opět platí zásada pozvolného vysychání.

Textilní obuv se doporučuje impregnovat a čistit jemným kartáčováním a vytíráním za vlhka. Povrch z membrány Goretex se čistí vlažnou vodou pomocí kartáčku či hadříku. Pokud dojde k odření či smytí původní ochranné vrstvy, snadno se obnoví pomocí impregnačních sprejů.

běžecká obuv
běžecká obuv adidas energy boost

Nepodceňujte péči o vaše botky na běhání. Jen díky správné údržbě a čištění vám mohou posloužit i řadu let.

Zobrazeno: 2789

Comments 

0 # web hosting servicesprofile 2018-10-31 09:17
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Reply | Reply with quote | Quote

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit